Zweden zwijnt, Kazachstan verrast, Canada Duitsland winnen


Zweden
Philipp Grubauer in actie tegen Hingarije PHOTO: © INTERNATIONAL ICE HOCKEY FEDERATION / MATT ZAMBONIN

Dag twee van het IIHF wereldkampioenschap top divisie bracht Canada de eerste winst in hun eerste wedstrijd, Kazachstan verraste en versloeg Noorwegen. Zweden zwijnde tegen Oostenrijk en de Duitsers deden het ‘Gründlig’ tegen Oostenrijk.

LEES OOK: Zweden, Finland, U.S.A. en Tsjechië openen het wk met winst

Slovenië – Canada 0-4

Canada scoorde drie powerplay-doelpunten in de eerste twee periodes en behaalde een 4-0 overwinning op Slovenië in hun eerste wedstrijd. En het was aan de Sloveense goalie Lukas Horak 40 saves 0.909% te danken dat het maar 4-0 werd. En dan werd hij nog niet eens verkozen tot Man of the Match voor Slovenië maar verdediger Blaz Gregorc.

De combinatie Nathan MacKinnon en Bo Horvat zorgde voor twee van die powerplay goals. De Canadezen openden de score tijdens een vier minuten durende powerplay. MacKinnon gaf de assist op Horvat waarna Horvat een hard en hoog schot afleverde. Hoewel Canada de periode domineerde, had Slovenië enkele kansen maar wisten zij debutant in de Canadese goal Dylan Garand niet te passeren. MacKinnon vergrootte de voorsprong van Canada vroeg in de tweede periode toen zijn schot uit de aanval five hole ging. Later in de periode volgden nog twee powerplay goals. De combinatie MacKinnon-Horvat werkte opnieuw voor de 3-0.

Met nog drie minuten te gaan bracht coach Dean Evason een “Kid Line” in het veld voor de tweede powerplay-unit. Die bestond uit Macklin Celebrini, Kent Johnson en Adam Fantilli. Celebrini gaf een uitstekende pass aan Noah Dobson, die de puck naar de verre hoek van richting veranderde om er 4-0 van te maken. Bo Horvat was de man of the match voor Canada.

Noorwegen – Kazachstan 1-2

Kazachstan versloeg Noorwegen met 2-1 in hun openingswedstrijd. Goalie Maxim Pavlenko (30 saves, 0.967%, MOTM) debuterend op dit niveau, schitterde met een aantal goede reddingen. Noorwegen kwam eerst op voorsprong via Johannes Johannesen, nadat Pavlenko een rebound niet kon verwerken. Kazachstan stelde pas in de tweede periode echt iets tegenover en maakte via captain Roman Starchenko gelijk tijdens een powerplay, na voorbereidend werk van Nikita Mikhailis.

In de derde periode bleef Pavlenko uitblinken met een aantal goede reddingen, waaronder een dubbele op Andreas Martinsen en Thomas Berg-Paulsen. Met nog acht minuten te gaan maakte Vladimir Volkov, eveneens debutant, de winnende goal. Noorwegen zette in de slotminuten alles op alles, haalde de goalie naar de kant voor een 6-tegen-4, maar Pavlenko hield stand. Voor de Noren was Johannes Johannesen Man of the Match.

Zweden – Oostenrijk 4-2

Oostenrijk was dicht bij een historische stunt tegen Zweden, maar moest in de slotminuten buigen: 4-2. Met nog iets meer dan twee minuten te spelen stond Oostenrijk verrassend met 2-1 voor, dankzij goals van Benjamin Baumgartner en Marco Kasper. Zweden, de torenhoge favoriet, stelde echter laat orde op zaken. Jonas Brodin maakte de gelijkmaker, waarna Mika Zibanejad slechts twaalf seconden later de 3-2 binnenschoot. Alexander Wennberg scoorde de empty netter. Zibanejad was de uitblinker met twee goals. Goalie David Kickert (0,870%) hield Oostenrijk lang in de wedstrijd met twintig saves. Voor Zweden werd Man of the match Lucas Raymond. En voor Oostenrijk David Kickert.

Duitsland – Hongarije 6-1

Duitsland is  gestart met een overtuigende 6-1 overwinning op promovendus Hongarije. De Duitsers namen al in de eerste periode een 2-0 voorsprong en gaven die niet meer uit handen. Dominik Kahun was de grote man met twee goals. Ook Joshua Samanski, Lukas Kalble, Frederik Tiffels en Alexander Ehl kwamen tot scoren. Lukas Reichel leverde twee assists. De schotenverhouding viel duidelijk in het voordeel van Duitsland uit: 35-om-19.

Gergo Ambrus redde de eer voor Hongarije met een goal na een fantastische aanval. Goalie Philipp Grubauer stopte achttien schoten 0,947%. Hongarije maakte te veel verdedigende fouten. Het duel was het WK-debuut van bondscoach Gergely Majoross, voormalig international en jarenlang assistent-coach van de Hongaren. Lukas Reichel werd Man of the Match voor Duitsland terwijl voor Hongarije Janos Hari werd gekozen.

Frankrijk – Letland 1-4

Eduards Tralmaks scoorde de game winning goal aan het begin van de derde periode om een 1-1 stand te doorbreken en zette Letland op weg naar een cruciale 4-1 overwinning op Frankrijk. Tralmaks werkte een schot van Kristaps Zile van de blauwe lijn binnen, wat het pro-Letse publiek in zang en dans deed uitbarsten. Dans Locmelis voegde daar in de laatste anderhalve minuut nog twee empty netters aan toe om de zege veilig te stellen.

In de eerste periode gebeurde weinig. Frankrijk kwam toch eerst op het scorebord via een redirect van Dylan Fabre maar na 42 minuten was het gedaan met de Fransen. Fabre werd voor de Fransen Man of the Match maar voor de Letten werd dat goalie Kristers Gudlevskis.

Denemarken – Zwitserland 2-5

Zwitserland behaalde zijn eerste overwinning. De vicekampioen van vorig jaar moest flink aan de bak nadat het thuisland de voorsprong pakte in de tweede periode. Voor Denemarken betekent de 2-5 nederlaag dat het gastland nog steeds wacht op de eerste punten van het toernooi. Na een 0-5 verlies tegen de VS op vrijdag bood een sterke tweede periode echter hoop voor het team van Mikael Gath, tot Tyler Moy met twee goals Zwitserland naar de overwinning leidde.

De lijn met Moy, Nico Hischier en Timo Meier maakte het verschil. Hischier scoorde de eerste en laatste, Moy maakte zijn eerste twee goals op dit niveau, en samen waren ze goed voor acht punten. Debutant goalie voor de Zwitsers Stephane Charlin (13 saves 0,866%) hoefde in de eerste periode nauwelijks in actie te komen. Ondanks een Deense opleving halverwege, stelde Zwitserland orde op zaken en maakte Hischier het af met een empty-netter. Tyler Moy was de terechte Man of the Match voor de Zwitsers terwijl voor de Denen werd gekozen voor Oscar Moelgaard.

Previous Toronto verliest van zichzelf, Winnipeg fileert Dallas
Next Carolina shutout Washington, Vegas pakt buzzer beater